Efektyvių etiotropinių antivirusinių preparatų stoka skatina ieškoti priemonių, stimuliuojančių organizmo apsaugą nuo infekcijų ir galinčių palengvinti ūmių virusinių kvėpavimo takų susirgimų eigą vaikams, o taip pat sumažinti komplikacijų tikimybę. Eksperimentiniais tyrimais įrodytas teigiamas gintaro rūgšties poveikis organizmui, kenčiančiam nuo įvairaus pobūdžio patologinės būsenos, matomai atsirandantis dėl natrio poveikio energetiniams mitochondrijų procesams. Sėkmingas gintaro rūgšties vartojimas gydant ankstyvosios amžiaus grupės vaikus nuo bronchinės astmos ir pneumonijos leido panaudoti pastarąjį preparatą gydant vaikus esant komplikuotiems ir nekomplikuotiems kvėpavimo takų infekcijos variantams. Gintaro rūgšties natrio teigiamos savybės yra tai, kad jis absoliučiai nekenksmingas, nesikaupia audiniuose, lengvai įsisavinamas. Preparatas skiriamas vaikams pagal išduotą Farmacijos komiteto leidimą (1972m. birželio 30 dienos protokolas Nr.3, patvirtintas TSRS Farmacijos komiteto).
Sankt-Peterburgo vaikų infekcijų mokslinių tyrimų institute vyko 141 vaiko, amžiuje nuo 2 iki 5 metų, sergančio virusine kvėpavimo takų infekcija, stebėjimas. Susirgimo pradžioje 108 vaikams šalia patogeninės terapijos buvo skiriamas gintaro rūgšties natris, 33 vaikai negavę šio preparato priskiriami palyginamajai grupei. Laboratorinė virusinės kvėpavimo takų infekcijos diagnostika buvo vykdoma bendrai priimtais serologiniais ir imunofluorescenciniais metodais kartu su papildomu specifinių M ir G imunoglobulino grupavimu, išardant makroglobulinus merkamino grupės preparatais. Visiems vaikams buvo nustatomas originalios modifikacijos interferonas kiekybinės hemadsorbcijos metodu ir nespecifiniai, temperatūriškai nepastovūs beta inhibitoriai hemagliutinacijos slopinimo reakcijoje. Sekrecinio imunoglobulino, išsiskiriančio iš nosies gleivinės, turinio nustatymas vyko pagal Mančini. Procentinis turinys ir absoliutus skaičius T – limfocitų viename ml periferinio kraujo nustatytas 141 vaikui virusinės infekcijos eigoje pagal spontaninį bakterijų reakcijos formavimąsi. Procentinis T ir B bakterijų skaičius preparatuose buvo nustatomas pagal absoliutų kiekį, atsižvelgiant į leukocitų kiekį viename ml periferinio kraujo ir bendrą leukocitų skaičių. Gintaro rūgšties natrio terapinis efektyvumas buvo vertinamas pagal šiuos virusinės kvėpavimo takų infekcijos klinikinius požymius: aukšta temperatūra ir jos trukmė, intoksikacijos ir katarinio sindromo trukmė, bakterinių komplikacijų išsivystymo dažnis. Į analizę buvo įtraukta ir vaikų ligos istorija kartu su susirgimo etiologijos nustatymu.
Ligonių, kuriems buvo skiriamas gintaro rūgšties natris, maksimali kūno temperatūra, jos trukmė ir intoksikacijos reakcijos nesiskyrė nuo palyginamosios grupės. Skirtumai tarp grupių pastebėti tik katarinio sindromo trukmės atžvilgiu. Taigi gripo infekcija be komplikacijų vaikams, kuriems buvo skiriamas GR preparatas, vidutiniškai trūko 2,8±0,6 dienos, o vaikams, kuriems nebuvo skiriamas GR preparatas – vidutiniškai 5,1±0,8 (р<0,05) dienos. Nekomplikuotos įvairios genezės monoinfekcijos hiperemijos atveju, skiriant gintaro rūgšties, liga trukdavo б,2±0,52 dienos, o palyginamosios grupės 8,5±0,4 (р<0,05) dienos. Nekomplikuotos mišrios kvėpavimo takų infekcijos atitinkamai trukdavo 5,3±1,67 ir 10,2±0,86 dienos. Taip pat buvo stebimo skirtumai, susiję su komplikacijos atsiradimo dažniu: ligoniams, kuriems buvo skiriamas gintaro rūgšties natris, infekcija virsdavo pneumonija ar bronchitu tris kartus rečiau, nei palyginamojoje grupėje (5,2% ir 16,6%). Katarinio sindromo trukmės sutrumpėjimas, komplikacijos dažnio sumažėjimas gali būti paaiškintas, kaip imuniteto stimuliacijos pasekmė veikiant jį sekrecinio imunoglobulino A (Ig A). produktais.
Rezultatai, gauti nustatant Ig А vaikams naudojantis patikimų intervalų metodu, buvo suskirstyti į tris grupes: žema Ig А koncentracija (5–30 mg/l) – 52 vaikai, vidutinė - (31–80 mg/l) – 10 vaikų ir aukšta (81 mg/l) – 20 vaikų. Vaikų grupėje, kuri buvo gydoma įprasta patogenine terapija (grupę sudarė 24 vaikai), buvo 17 vaikų su žema Ig А koncentracija, 3 – su vidutine ir 4 su aukšta. Palyginamojoje grupėje esant žemai sekrecinio Ig A koncentracijai ligos metu jos lygis beveik nekito: 11,7±0,2 pradžioje ir 10,9±0,4 mg/l sveikimo periodu, padidėjimo trukmė lygi 0,93. Esant vidutinei ir dideliai pradinei Ig А koncentracijai buvo stebimas jos reikšmingas kritimas sveikimo periodu (padidėjimo trukmė 3,7 ir 1,42, atitinkamai), kas 4–7 kartus lenkia palyginamosios grupės rodiklius. Esant dideliai pradinei Ig А koncentracijai vaikų nosies gleivinės sekrecijoje, kuriems buvo skiriamas gintaro rūgšties natris, nors ir buvo stebimas koncentracijos kritimas baigiantis ligai, visgi kritimas buvo ne toks ryškus, kaip palyginamosios grupės (64,4±6,0 mg/l ir 45,5±6,1 mg/l, р<0,05).
Gintaro rūgšties natrio vartojimo metu ženkliai didėjo T-limfocitų skaičius, tiek nekomplikuotų virusinių kvėpavimo takų infekcijų atveju (nuo 889±39 iki 1217±57, р<0,05), tiek ir iškilus komplikacijoms (nuo 975±18 iki 1176 ±82, р<0,05). Patikimas В–ląstelių skaičiaus augimas buvo stebimas tik infekcijos komplikacijų metu vaikams, gydytiems gintaro rūgšties natriu (nuo 285±11 iki 337±19, p<0,5). Nespecifinio atsparumo rodikliai daugeliui ligonių, gydytų gintaro rūgšties natriu, ligos eigoje nesikeitė. Temperatūriškai nepastovių beta inhibitorių skaičius sveikimo fazėje neviršijo jų kiekio ūminės infekcijos metu.
Pastebėtas serumo interferono lygio didėjimas grupei vaikų, gydytų gintaro rūgšties natriu, infekcijos metu nuo 5,2 iki 10 vnt/ml (р<0,05). Tačiau, kaip žinoma, interferono koncentracija, žemesnė nei 10 vnt/ml yra nepakankama užkirsti kelią klinikinių kvėpavimo takų infekcijai. Tokiu būdu tyrimai parodė gintaro rūgšties natrio kompleksinio gydymo naudą vaikams, sergantiems virusine kvėpavimo takų infekcija.
Autoriai: V.V. Ivanova, G.P. Kurbatova, G.S. Blagoslovenskij, O.A. Aksenova.
Peterburgo vaikų infekcijų mokslinių tyrimų institutas, Rusijos Federacija
Griežtai draudžiama interneto svetainėje www.gintaro-kosmetika.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur, arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be mūsų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti interneto svetainę www. gintaro-kosmetika.lt kaip šaltinį.
Follow us